kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Literatūra

Literatūra > Romantizmas ir realizmas

Balzakas


Realizmo pradininkas prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas (Honoré de Balzac) gimė 1799 m. gegužės 20 d. Tūre, Prancūzijoje, mirė 1850 m. rugpjūčio 18 d. Tėvas buvo Tūro miesto mero pavaduotojas ir prieglaudų valdytojas, motina ‒ 32 metais jaunesnė už tėvą, mažai rūpinosi sūnumi. Ką tik gimęs, mažasis Onorė buvo paliktas kaime gyvenančiai žindyvei. Vėliau mokėsi ir gyveno įvairiuose koležuose ir pensionuose. Būsimasis rašytojas, visą gyvenimą jautė nuoskaudą dėl motinos nemeilės. Tėvų pageidavimu įstojo į Teisės fakultetą, nors teisininko profesija jo visai neviliojo. Balzakas teigė, kad turi tik dvi svajones ‒ meilę ir šlovę. Norėjo užsidirbti iš kūrybos. Tėvai nepritarė, bet davė dvejus metus įrodyti, jog tai įmanoma. Siekdamas įrodyti, kad literatūra yra jo gyvenimo tikslas ir gali būti pragyvenimo šaltinis, Balzakas kūrybos kelią pradėjo poema 
Kromvelis, bet lauktos sėkmės ir finansinės naudos ji neatnešė. Tada pradėjo kurti nuotykių romanus ir spausdindavo juos pasirašęs slapyvardžiu (per metus išleisdavo po 5‒10 romanų). Alinantis darbas (dirbdavo po 16 valandų per dieną) labai stipriai pakenkė sveikatai: rašytojas susirgo širdies hipertrofija ir mirė būdamas 51 metų. Balzako jaunystės svajonė apie meilę išsipildė gausybe trumpų ir ilgesnių audringų meilės nuotykių, kol galiausiai prieš pat mirtį jis vedė našlę grafienę Hanską, kuri pirmąjį laišką jam parašė beveik prieš dvidešimt metų ir su kuria jis vis susitikdavo tik kokį kartą per keletą metų, bet iš tų susitikimų semdavosi kūrybinio įkvėpimo.
Produktyviai ir alinamai dirbdamas Balzakas parašė 91 romaną ir nemažai novelių. Jo tikslas buvo parašyti romanų ciklą bendru pavadinimu
Žmogiškoji komedija, kuris dar skirstomas į papročių, analitinius ir filosofinius etiudus. Žymiausiuose kūriniuose Balzakas jau buvo nutolęs nuo romantizmo ir istorinio romano schemų, siekė pavaizduoti visus savo meto visuomenės socialinius sluoksnius, charakterių tipus ir papročius. Vaizdavo realią Prancūzijos gyvenimo panoramą, nepagražindamas, neidealizuodamas, nemoralizuodamas. Romanuose veikia daugiau kaip 2 tūkstančiai personažų, kai kurie keliauja iš kūrinio į kūrinį. Išgarsėjo pirmuoju ciklo romanu Šuanai (1829). Garsiausi psichologiniai romanai ‒ Eugenija Grande (1833), Tėvas Gorijo (1835), Pusseserė Beta (1846). Į literatūros istoriją įėjo ir alegorinis romanas Šagrenės oda (1831).
Eugenija Grande ‒ tai meilės ir atsidavimo istorija. Šykštuolis tėvas, susikrovęs milžiniškus turtus, nieko nesako apie tai žmonai ir dukteriai. Ši įsimyli pusbrolį, kurį į Grande namus prieš nusižudydamas atsiunčia bankrutavęs tėvas. Eugenija atiduoda pusbroliui sutaupytus pinigus, kuriuos gaudavo kiekvieno gimtadienio proga. Tai sužinojęs tėvas nubaudžia dukterį. Apie tai, kokia ji iš tiesų turtinga, Eugenija sužino tik po jo mirties. Tačiau pusbrolis, kadaise išvykęs į Indiją, ten tampa šiurkštus ir gobšus. Pats Balzakas šio romano nelabai vertino, laikė paprastu pasakojimu apie nelaimingą meilę. Tačiau jis tapo vienu žymiausių rašytojo kūrinių, kuriame akivaizdžiai parodoma, kaip žlunga iliuzijos, kad visuomenė vertina sąžinę ir tyrus jausmus.
Tėvo Gorijo istorija plėtojasi ponios Vokė pensione, kur gyvena įvairių socialinių sluoksnių atstovai. Į Paryžių ieškoti laimės atvyksta ir jaunas teisės studentas Eugenijus Rastinjakas, kuris sujungia skirtingų personažų istorijas. Šalia jo atsiduria paslaptingas ir keistas pensiono gyventojas Votrenas, įkūnijantis nepaklusnumą ir valią, nesaistomas jokių moralės normų. Votrenas sąmoningai pasirenka nusikaltėlio kelią ir jaučiasi laimingas. Rastinjaką paveikia ir senio Gorijo istorija ‒ tai tėvas, kurio meilė ir atsidavimas vėliau jį apleidusioms dukterims tarsi patvirtina negailestingus Votreno samprotavimus apie žmonių savanaudiškumą.
Ar žinote, kad 1843 m. Balzakas lankėsi Lietuvoje, nakvojo Tauragės užeigoje, iš kurios parašė laišką mylimajai lenkaitei Evelinai Hanskai? Tauragės kraštotyros muziejuje yra laiško kopija, gauta iš Balzako muziejaus Paryžiuje.

Neringa Mikalauskienė
Onorė de Balzakas. Portretas.

Ar žinote, kad...